ANIMA recessed spotlight in white paintable plaster
Available in stock
Recessed Concealed Wall Light Paintable Plaster Sheet ANIMA AP2 Intec Light
ANIMA AP2 rectangular recessed wall lamp by Intec Light made entirely of plaster. Suitable for installation on plasterboard walls
For installation on brick walls, a compatible metal junction box (I-ANIMA-AP2-BOX) is required, which can be purchased separately.
Equipped with two E14 lamp holders, bulbs not included.
Once recessed, filled in and painted the same color as the wall, it disappears completely and becomes an integral part of the wall, so that all that is visible is a thin curved sheet from which a beam of indirect light emerges, creating a very particular effect.
Technical information
| Height | 31.5 cm |
| Length | 25.5 cm |
| Protrusion | 17.5 cm |
| Number of lights | 2 |
| Bulbs or Integrated LED | E14 |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Wall light |
| Form | Rectangular |
| Style | Modern |
| Material | Plaster |
| Color | White |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

