ATHEN Square Spotlight 3 Led Lights (GX53) 27 cm in Plaster
Available in stock
Square Spotlights Plaster Ceiling Light Led Gx53 Athen Q3 Intec Light
ATHEN ceiling lamp by the Luce Ambiente Design brand composed of three square-shaped elements joined together and arranged asymmetrically, made entirely of plaster.
Easy to install, adhering to the ceiling individually or in multiple combinations using plugs and screws without the need for recessing, it is designed to take up very little space and create functional light points, enhancing any type of environment.
The external part can be left in its natural color or painted as desired according to your tastes and needs.
The great advantage of this product is the use of gx53 bulbs, a type of latest-generation LED lamps that offer exceptional brightness and low energy consumption. Purchasable separately by choosing the power and light color that best meet your lighting needs, they can be inserted and replaced easily from the outside like traditional bulbs without the need for professional intervention.
Technical Information
| Height | 7.3 cm |
| Length | 27 cm |
| Length | 27 cm |
| Number of lights | 3 |
| Bulbs or Integrated LED | GX53 |
| Supply voltage | 220/240V |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Ceiling light |
| Form | Square |
| Style | Modern |
| Material | Plaster |
| Color | White |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

