FOSTER Led Spotlight (GU10) 14 cm in Plaster
Available in stock
Foster PL1 Fan Europe Paintable Plaster Cube Ceiling Spotlight Without Recess
Cube-shaped ceiling spotlight model FOSTER by Luce Ambiente Design made entirely of plaster, with light emission downwards.
Thanks to the GU10 lamp holder it will be possible to customize the type of lighting by choosing the LED bulb based on your needs (purchasable separately).
Easy to install on the ceiling individually or in series using traditional plugs and screws.
The white plaster structure can be decorated as desired or painted to make it almost invisible on the ceiling and create perfect harmony with the surrounding environment.
Technical Information
| Height | 14 cm |
| Length | 11 cm |
| Length | 11 cm |
| Number of lights | 1 |
| Bulbs or Integrated LED | GU10 |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Spotlight |
| Form | Cube |
| Style | Modern |
| Material | Plaster |
| Color | White |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

