SENSO spotlight 24x12 cm 2 lights recessed white plaster
Available in stock
Recessed Plaster Spotlight 2 Lights GU10 Paintable Senso Intec Light
Recessed spotlight made entirely of plaster, equipped with adjustable side brackets (8-15 mm) to facilitate installation in plasterboard false ceilings
Two GU10 lamp holders included in the package, bulbs can be purchased separately.
Once built-in, filled and painted, it disappears completely, becoming an integral part of the ceiling, so that only the light coming out of the false ceiling can be seen.
Technical information
| Height | 4 cm |
| Length | 24 cm |
| Length | 12 cm |
| Number of lights | 2 |
| Bulbs or Integrated LED | GU10 |
| Supply voltage | 220/240V |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Spotlight |
| Form | Rectangular |
| Style | Modern |
| Material | Plaster |
| Color | White |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

