LIVING Led Spotlight (E27) 14 cm In Plaster
Available in stock
Plaster Spotlight Cube Ceiling Without Recessed Paintable 14x14 cm Living Fan Europe
LIVING PL14 ceiling lamp by Luce Ambiente Design, with a cube-shaped plaster structure and acrylic diffuser that offers diffused and uniform lighting downwards.
This type of plaster lamps are designed to enhance any type of interior, offering the best solution to aesthetic needs and creating pure and functional light effects.
Equipped with an E27 lamp holder inside (LED bulb can be purchased separately with the power and light color you prefer).
Technical information:
| Height | 16 cm |
| Length | 14 cm |
| Length | 14 cm |
| Number of lights | 1 |
| Bulbs or Integrated LED | E27 |
| Supply voltage | 220/240V |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Ceiling light |
| Form | Cube |
| Style | Modern |
| Material | Plaster |
| Color | White |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

