MIAMI Spotlight 1 Led Light (GU10) 17 cm In Metal
Available in stock
Miami Fan Europe LED GU10 Adjustable Wall Spotlight
MIAMI is a collection of adjustable spotlights made of brushed nickel-coloured metal and embellished with a base with a transparent glass frame.
This wall spotlight represents an extremely functional and versatile element with an elegant and modern design.
Its adjustable body will allow you to direct the light only where it is needed, obtaining effective and precise lighting.
It comes with a 5 watt GU10 LED bulb with warm light, easily replaceable once broken.
Technical Information:
| Height | 17 cm |
| Length | 7 cm |
| Protrusion | 12 cm |
| Number of lights | 1 |
| Bulbs or Integrated LED | GU10 |
| Supply voltage | 220/240V |
| Bulb included | YES |
| Energy class | A → G |
| Watt | 5W |
| Lumen | 400 Lm |
| Color Temperature (K°) | 2700°K (warm light) |
| Product type | Spotlight |
| Form | Rectangular |
| Style | Modern |
| Material | Metal |
| Color | Nickel |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

