PLUS Led CCT 17 cm recessed spotlight 20w white in aluminium
Available in stock
Round Recessed Spotlight 17cm Led 20w 4000k IP44 Plus Intec Light
Technical information
| Diameter | 17 cm |
| Length | 2.5 cm |
| Recess hole size | 15.5 cm |
| Bulbs or Integrated LED | INTEGRATED LED |
| Supply voltage | 220/240V |
| Watt | 20W |
| Lumen | 2200 Lumen |
| Color Temperature (K°) | 4000°K (natural light) |
| Dimmable | NO |
| Driver | Included |
| Emission angle | 120° |
| Product type | Spotlight |
| Form | Roundabout |
| Style | Modern |
| Material | Aluminum |
| Color | White |
| IP Rating | IP44 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

