SPACE Led Spotlight (GU10) Square 13.4 cm in Plaster
Available in stock
Ceiling Spotlight Without Recessed Cube Plaster Led GU10 Adjustable Space Q1 Fan Europe
SPACE Q1 ceiling spotlight by Luce Ambiente Design, a versatile and functional lighting component characterised by a cube-shaped structure entirely in high-quality white plaster.
Equipped with a ring that can be rotated up to 15°, this lamp offers the flexibility to direct the light where needed, adding a touch of contemporaneity and functionality to the environments.
Inside it is possible to insert LED bulbs with GU10 fitting, which can be purchased separately in the desired light colour and power based on your needs.
Designed to be installed individually or in series in a simple and safe way using screws and plugs without the need for recessing.
Being made of plaster, in addition to being easy to clean and resistant over time, it can be decorated or painted in the color of your choice to integrate it perfectly with the ceiling.
Technical Information
| Height | 16 cm |
| Length | 13.4 cm |
| Length | 13.4 cm |
| Number of lights | 1 |
| Bulbs or Integrated LED | GU10 |
| Supply voltage | 220/240V |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Spotlight |
| Form | Cube |
| Style | Modern |
| Material | Plaster |
| Color | White |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

