TRON Led CCT 9.5 cm recessed spotlight 7w white in aluminium
Available in stock
Round Recessed Spotlight 9.5cm Led 7w CCT IP44 Tron Intec Light
Round recessed spotlight made of white aluminium with acrylic diffuser, with side fins that facilitate installation in plasterboard false ceilings.
Equipped with 7 watt SMD LED with driver included and switch to set the desired light color temperature (warm, natural and cold) at the time of installation.
Degree of protection IP44.
Available in 2 other sizes.
Technical information
| Diameter | 9.5 cm |
| Recess hole size | 7.5 cm |
| Bulbs or Integrated LED | INTEGRATED LED |
| Supply voltage | 220/240V |
| Watt | 7 W |
| Color Temperature (K°) | Adjustable CCT |
| Dimmable | NO |
| Driver | Included |
| Lumen | 720 Lumen |
| Emission angle | 120° |
| Product type | Spotlight |
| Form | Roundabout |
| Style | Modern |
| Material | Aluminum |
| Color | White |
| IP Rating | IP44 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

