Kit 3 ASSO Recessed Round LED Spotlights 1W in Aluminum
Available in stock
Kit 3 Round Recessed Mini Spotlights Led 1W 4000K Silver Grey
Kit of 3 round recessed spotlights made of aluminum with a silver finish, suitable for plasterboard false ceilings.
Each spotlight has a light source composed of 1 watt LED, 4000k natural light color temperature, 100 lumens, with a 230V driver not included. 30° optics.
Also available in a square version.
Technical information
| Diameter | 3.2 cm |
| Length | 2.2 cm |
| Depth | 2.2 cm |
| Bulbs or Integrated LED | INTEGRATED LED |
| Power supply voltage | 220/240V |
| Watt | 1 W |
| Lumen | 100 Lumen |
| Color Temperature (K°) | 4000°K (natural light) |
| Product type | Spotlight |
| Shape | Round |
| Style | Modern |
| Material | Aluminum |
| Colour | Silver |
| IP Classification | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

