Floor Lamp LAMP LED (E27) 165 cm in Glass
Available in stock
Floor Lamp Giant Glass Light Bulb With Aluminum Wires Fan Europe
The collections of the LUCEDESIGN series by Fan Europe stand out for their formal research, in a range of creations that combine the quality of the materials and the technological value with a refined aesthetic reworking. Products with a style imprint that is always recognizable thanks to the undisputed class and the strong personality.
This floor lamp from the LAMPADINA series features a chromed metal structure with a transparent blown glass diffuser with a decoration made of aluminium wires inside.
It is possible to install an E27 LED bulb, which can be purchased separately, which will allow you to obtain excellent lighting.
Technical Information
| Height | 165 cm |
| Diameter | 30 cm |
| Number of lights | 1 |
| Bulbs or Integrated LED | E27 |
| Supply voltage | 220/240V |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Floor lamp |
| Form | Roundabout |
| Style | Modern |
| Material | Metal |
| Color | Chrome |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

