SQUARE Led Floor Lamp (E27) 155 cm in Glass
Available in stock
Modern Floor Lamp Chrome Glass White Square Fan Europe
SQUARE series floor lamp composed of a square-shaped opal white glass diffuser and a chromed metal structure that enriches the environment with its shine.
Equipped with a traditional E27 lamp holder that allows you to insert a LED bulb, which can be purchased separately by choosing the power and light gradation based on your needs.
A modern, bright and versatile lamp, to be installed in a modern dining room or living room.
Technical Information
| Height | 155 cm |
| Length | 22 cm |
| Length | 22 cm |
| Number of lights | 1 |
| Bulbs or Integrated LED | E27 |
| Supply voltage | 220/240V |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Floor lamp |
| Form | Square |
| Style | Modern |
| Material | Metal |
| Color | Chrome |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

