ADMIRAL Floor Lamp 2 LED Lights (E27) 165 cm in Metal
Available in stock
2 Light Chrome Floor Lamp With Hanging Cables Admiral Fan Europe
This floor lamp model features 2 black cables hanging wrapped around cylindrical elements, each equipped with a lamp holder in the same colour as the chrome structure.
Compatible with E27 LED bulbs, available for purchase separately.
Technical Information:
| Height | 165 cm |
| Diameter | 30 cm |
| Number of lights | 2 |
| Bulbs or Integrated LED | E27 |
| Supply voltage | 220/240V |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Floor lamp |
| Form | Roundabout |
| Style | Modern |
| Material | Metal |
| Color | Chrome |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

