ARIZONA Floor Lamp 2 LED Lights (E27) 166 cm In Metal
Available in stock
Floor Lamp Living Room Nordic Style White Metal Wood 2 Lights Arizona Fan Europe
The ARIZONA PT2 floor lamp features a matt white metal frame, composed of a cylindrical pine-colored wooden rod that supports 2 lamp holders in the same color as the structure. Each white cable is wrapped around the structure itself and therefore it is possible to adjust the height of the light.
It takes 2 E27 bulbs, which can be purchased separately. We recommend using LED filament glass bulbs to achieve a more pleasing aesthetic, effective lighting and high energy savings.
To be combined with other items in the same series such as the pendant, the wall lamp or the ceiling lamp.
Technical Information:
| Height | 166 cm |
| Diameter | 25 cm |
| Number of lights | 2 |
| Bulbs or Integrated LED | E27 |
| Supply voltage | 220/240V |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Floor lamp |
| Form | Roundabout |
| Style | Nordic |
| Material | Metal |
| Color | White |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

