CANTO Floor Lamp 3 Lights (G9) 158 cm In Metal
Available in stock
3 Light Floor Lamp In Gold Metal Canto Design Fan Europe
The 3-light floor lamp from the CANTO series is made with a gold-finish metal structure and cone-shaped white glass diffusers.
A lamp with a modern design that, thanks to its soft and sinuous lines, gives the environment a sense of purity and harmony, recommended for furnishing and elegantly illuminating the living room.
Compatible with G9 LED bulbs, available for purchase separately.
Technical Information:
| Height | 158 cm |
| Diameter | 38.5 cm |
| Number of lights | 3 |
| Bulbs or Integrated LED | E14 |
| Supply voltage | 220/240V |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Floor lamp |
| Form | Roundabout |
| Style | Modern |
| Material | Metal |
| Color | Gold |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

