Floor Lamp COCONUT Large 3 LED Lights (E27) 120 cm In Natural Paper Yarn
Available in stock
Classic Floor Lamp with Natural Paper Thread Shade Coconut Fan Europe
Inspired by tropical atmospheres and exotic landscapes, the Coconut collection transforms every environment into a corner of paradise. Available as a pendant, wall light, and table lamp, it is made of woven natural paper threads and offers a color palette ranging from black to brown and white. This collection adds a natural and refined touch to create cozy and relaxing atmospheres.
| Height | 120 cm |
| Diameter | 25 cm |
| Number of lights | 3 |
| Bulbs or Integrated LED | E27 |
| Power supply voltage | 220/240V |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Floor Lamp |
| Style | Classic |
| Material | Natural Paper Threads |
| Color | Black, White, Beige |
| IP Classification | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

