STUDIOS Led Floor Lamp (E27) 151 cm in Metal
Available in stock
Floor Lamp With Oak Wood Easel White Lampshade Studios Fan Europe
GALLERY series floor lamp composed of a tripod made of honey-toned oak wood and a circular lampshade in white fabric.
Thanks to the traditional E27 lamp holder it is equipped with, it will be easier to find the LED bulb that best suits your environment.
The sturdy and aesthetically pleasing structure blends well with different furnishing styles, while the large fabric lampshade allows for a warm and welcoming light to be diffused.
Technical Information
| Height | 151 cm |
| Diameter | 75 cm |
| Number of lights | 1 |
| Bulbs or Integrated LED | E27 |
| Supply voltage | 220/240V |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Floor lamp |
| Form | Roundabout |
| Style | Nordic |
| Material | Wood |
| Color | Brown and White |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

