FREDY Lamp With 5 Circle Base CCT 25 cm 36W in Aluminum
Available in stock
Floor Lamp Living Room Fredy PT5 Led Light Circles CCT 36w Ambient Light Design
FREDY PT5 floor lamp designed by the Luce Ambiente Design brand, featuring 5 circle-shaped elements made of white aluminium arranged asymmetrically on top of each other, equipped with a silicone diffuser mounted inwards.
The light source is composed of an integrated 36 watt LED, with CCT system, and a total luminous flux of 4080 lumens.
The innovative CCT technology is a great advantage, as it allows you to select the desired color temperature between 3000k warm white light, 4000k natural white light and 6500k cold light via its internal switch.
Technical Information
| Height | 117 cm |
| Diameter | 25 cm |
| Bulbs or Integrated LED | INTEGRATED LED |
| Supply voltage | 220/240V |
| Watt | 36 W |
| Lumen | 4080 Lumen |
| Color Temperature (K°) | Adjustable CCT |
| Dimmable | NO |
| Driver | Included |
| Product type | Floor lamp |
| Form | Roundabout |
| Style | Modern |
| Material | Aluminum |
| Color | White |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

