SPACE Led Ceiling Light(GU10) Round 9 cm in Plaster
Available in stock
Ceiling Spotlight Cylinder Plaster Led GU10 Without Recessed Space Fan Europe
SPACE-S-R1 spotlight ceiling light by Luce Ambiente Design with a cylindrical structure in high-quality white plaster, a perfect example of versatile and functional lighting.
Once mounted on the roof it ensures a diffused and uniform light downwards, and thanks to its minimalist and sober design it adds a touch of contemporaneity and functionality to any type of interior.
The GU10 lamp holder is compatible with a variety of interchangeable LED bulbs, allowing you to customize the type of lighting by choosing the one that best suits your needs.
Designed to be installed individually or in series in a simple and intuitive way using screws and plugs without the need for recessing.
Being made of plaster, in addition to being easy to clean and resistant over time, it can be decorated or painted in the color of your choice to integrate it perfectly with the ceiling.
Technical Information
| Height | 9 cm |
| Diameter | 7 cm |
| Number of lights | 1 |
| Bulbs or Integrated LED | GU10 |
| Supply voltage | 220/240V |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Spotlight |
| Form | Cylinder |
| Style | Modern |
| Material | Plaster |
| Color | White |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

