CERVINIA Led Wall Lamp (E27) 25 cm In Plaster
Available in stock
Paintable Plaster Wall Light Double Emission 1XE27 Cervinia Fan Europe
CERVINIA wall lamp designed by Luce Ambiente Design Fan Europe, with a body entirely in plaster with a curved rectangular profile and an acrylic diffuser. Light emission upwards, downwards and frontally.
Equipped with an E27 lamp holder that allows you to insert an LED bulb, which can be purchased separately.
Easily installed on the wall without any special precautions, this wall lamp is designed to create and enhance any type of environment, offering the best solution to aesthetic needs and creating pure and functional light effects.
Technical Information
| Height | 13 cm |
| Length | 25 cm |
| Protrusion | 12 cm |
| Number of lights | 1 |
| Bulbs or Integrated LED | E27 |
| Bulb included | NO |
| Energy class | A → G |
| Product type | Wall light |
| Form | Rectangular |
| Style | Modern |
| Material | Plaster |
| Color | White |
| IP Rating | IP20 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

