AXEL CCT Led Spotlight 50w 30.1 cm Adjustable In Aluminum
Available in stock
Outdoor LED Projector Light 50w CCT Selectable Light IP65 Axel Intec Light
Adjustable outdoor projector with direct power supply without the need for separate drivers or power supplies, made by the Intec Light brand in aluminum available in white or silver gray.
Equipped with SMD LED technology with a power of 50 watts with high luminous efficiency (5500 lumens). Thanks to its CCT function you can select the color temperature you want between 3000k warm light or 4000k natural light using an internal switch during installation.
The IP65 protection class protects the device from dust and rain, ensuring constant and reliable lighting for a long time.
Technical Information
| Height | 30.1 cm |
| Length | 22.8 cm |
| Length | 3.8 cm |
| Bulbs or Integrated LED | INTEGRATED LED |
| Supply voltage | 220/240V |
| Watt | 50W |
| Lumen | 5500 Lumen |
| Color Temperature (K°) | Adjustable CCT |
| Dimmable | NO |
| Driver | Included |
| Emission angle | 100° |
| Product type | Spotlight |
| Form | Rectangular |
| Style | Modern |
| Material | Aluminum |
| Color | Grey, White |
| IP Rating | IP65 |
Shipments
Shipments
We ship throughout Italy with reliable couriers and fast delivery in 24/72 business hours. Shipping is free for orders over €99. You will receive a tracking link for your package as soon as it is dispatched.
Returns and Refunds
Returns and Refunds
You have 14 days from delivery to return the product, if intact and in its original packaging. Once the return has been received and verified, we will proceed with the refund using the same payment method.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your card information.

